Jak odnowić stary metalowy płot

Metalowe ogrodzenia cieszą się dużą popularnością. Są lubiane głównie ze względu na swoją trwałość, solidność a także ładny, estetyczny wygląd. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji tego typu płotów. Systematyczna pielęgnacja sprawi, że płot będzie wyglądał rewelacyjnie przez długie lata, co jednak zrobić, gdy zostaje on nadgryziony zębem czasu? Jak sprawić, aby metalowe elementy znów wyglądały reprezentatywnie i świeżo?

Dlaczego płot niszczeje?

Chcąc nie chcąc, płot narażony jest na nieustanne działanie czynników zewnętrznych. Deszcze, wilgoć, zmiany temperatur, skoki ciśnienia – to wszystko może sprawić, że metalowe elementy ogrodzenia z czasem tracą swój estetyczny wygląd. Czynniki atmosferyczne mogą prowadzić do korozji, która będzie wżerać się w metal.

Od czego powinno się zacząć?

Za wszelkie czynności związane z renowacją starego, metalowego płotu należy zabierać się, kiedy temperatura powietrza oscyluje w granicach 10-25 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, która umożliwi (w miarę) szybką i komfortową pracę nad metalowym płotem. Poszczególne kroki uzależnione są od stopnia zabrudzenia i zanieczyszczenia metalowej powierzchni ogrodzenia. Jeżeli konstrukcja płotu jest lekko zabrudzona, z zupełnością wystarczy posłużyć się drucianą szczotką i papierem ściernym. W przypadku występowania rdzy lub łuszczenia się farby, należy wyczyścić powierzchnię szlifierką lub za pomocą gruboziarnistego papieru.
antykorozyjna

Zobacz również  Ogrodzenie domu - dlaczego warto?

Odpowiednio oczyszczoną powierzchnię ogrodzenia należy odtłuścić. W tym celu najlepiej przygotować roztwór odpowiedniego detergentu, następnie osuszyć i odpylić i wytrzeć powierzchnię wilgotną ścierką. Warto pamiętać, że ogrodzenie metalowe nie może być idealnie gładkie – zmniejszyłoby to przyczepność farby, dlatego całą powierzchnię należy zmatowić za pomocą papieru ściernego charakteryzującym się wysoką granulacją.

Jak ochronić metalowe ogrodzenie przed rdzą?

W przypadku metalowego ogrodzenia niezwykle ważna jest jego odpowiednia konserwacja. Najlepszą ochroną przed rdzą są specjalne preparaty ochronne. Przykładem są farby gruntowe lub podkłady antykorozyjne. Produkty rozprowadza się za pomocą pędzla (okrągły lub owalny) tak, aby uniknąć zacieków. W przypadku chropowatych powierzchni, najlepiej malowanie gruntowe wykonać dwa razy – tak, aby dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki.

Jak malować metalowy płot?

Najlepiej wybrać farbę, która nie tylko podkreśli wygląd ogrodzenia, ale także zabezpieczy jego powierzchnię przed działaniem warunków atmosferycznych. Przed rozpoczęciem malowania należy upewnić się, czy powierzchnia płotu jest czysta i sucha. W przypadku farby akrylowej, należy przed użyciem dokładnie ją wymieszać. Zazwyczaj zaleca się nałożenie dwóch warstw farby.

Opcjonalnym rozwiązaniem mogą okazać się jednoskładnikowe farby dekoracyjne oraz antykorozyjne farby rozpuszczalnikowe. Można je stosować bezpośrednio na rdzę, dlatego proces odnawiania płotu jest znacznie szybszy – etap czyszczenia ogrodzenia można pominąć. Dodatkowo są to farby, które zastępują grunt czy podkład, dlatego nie trzeba używać żadnego innego specyfiku. Należy jednak pamiętać, że tego typów produktów nie można rozcieńczać, jedynie należy je dokładnie wymieszać. Są to nowoczesne produkty do ochrony metalu, które mają zabezpieczać malowane powierzchnie przed licznymi czynnikami zewnętrznymi.

Zobacz również  Piękne podwórko latem - jak tego dokonać?