Jakie kleje i do czego stosować

hot glue gun

Klejenie to jedna z najstarszych metod łączenia dwóch powierzchni. Wyparła w wielu zastosowaniach inne techniki. Klejenie drewna, papirusów czy skór było znane już w czasach starożytnych. W epoce kamienia używano kleju otrzymanego z kości, rybich ości czy żywic roślinnych. Dziś wybór klejów jest o wiele większy –  dwie główne grupy to kleje pochodzenia naturalnego i syntetyczne.

 

Jakie kleje są dostępne na rynku?

Kleje syntetyczne m.in. kleje termotopliwe pozwalają na łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów. Kleje pochodzenia naturalnego odchodzą więc powoli do lamusa, choć nadal mają swoich zwolenników. Kleje dzieli się również ze względu na sposób łączenia. W pierwszym przypadku substancja o znacznej lepkości (klej) wsiąka w  klejone płaszczyzny łącząc je w czasie krzepnięcia. Wytrzymałość tak powstałego spoiwa uzależniona jest od rodzaju kleju i klejonego materiału. W drugim przypadku stosuje się natomiast rozpuszczalnik, który pozwala na połączenie obu powierzchni.

 

W chwili obecnej wybór klejów na rynku jest ogromny, różne są ich właściwości i zastosowanie. Większość z nich jest także nieszkodliwa dla środowiska naturalnego, co jeszcze niedawno było sporym problemem. Jedną z ciekawszych propozycji są kleje termotopliwe pozwalające na łączenie ze sobą w krótkim czasie różnego rodzaju materiałów.

 

Czym są i do czego służą kleje termotopliwe?

Zobacz również  Jak obniżyć koszty malowania ścian – zrób to sam

 

Kleje termotopliwe cały czas zyskują na popularności, a zakres ich zastosowanie stale rośnie. Z procesu klejenia wyeliminowano m.in. szkodliwe dla środowiska rozpuszczalniki. Kleje na gorąco to nic innego jak jednoskładnikowe kleje poliuretanowe utwardzane przy pomocy wilgoci obecnej w otoczeniu bądź łączonych materiałach. Jak sama nazwa wskazuje, nakłada się je na gorąco, w temperaturze co najmniej 110 stopni Celsjusza. Kleje termotopliwe bardzo szybko zastygają i są wytrzymałe. Stosowane są często nie tylko ze względu na swoją wysoką skuteczność, ale dlatego, że są w pełni bezpieczne dla otoczenia i środowiska. Po aplikacji szybko się ochładzają, a zespolone przedmioty praktycznie od razu można ponownie użytkować.

Klebepistole mit Holzwrfeln vor dunklem Hintergrund

Kleje termotopliwe służą do klejenia różnego rodzaju materiałówszkła, drewna, metalu, plastiku, tkanin, papieru itd. Znajdują więc szerokie zastosowanie zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak i w domu podczas drobnych napraw. Kleje termotopliwe  niskotemperaturowe (z ang. low temperaturowe) stosowane są do łączenia materiałów delikatniejszych nap. kartonu czy tkanin.

 

Jakie kleje wybrać do czego?

 

Poza wąską grupą produktów wyspecjalizowanych, na rynku znaleźć można również takie, które są przeznaczone do szerokiego zastosowania. Z całą pewnością można do nich zaliczyć m.in. kleje termotopliwe. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i meblarskim, gdyż gwarantują stabilność, a ponadto są bezpieczne dla środowiska. Kleje tego typu nakłada się przy pomocy specjalnych pistoletów przeznaczonych właśnie do klejów na gorąco. Przy większych powierzchniach stosowane są również duże urządzenia zbiornikowe z pompami.

Zobacz również  Drewniany dom a zabezpieczenie przeciwpożarowe.