Jakie lakiery stosować do salonu?

Lakierowanie jest najlepszym sposobem na konserwację i wykończenie podłóg . Jest to najpopularniejszy materiał, którym wykańcza się i zabezpiecza podłogi, meble lub schody. Lakier do parkietu nadaje podłodze piękny wygląd. Lakier do drewna ułatwia jego pielęgnację i chroni przed zanieczyszczeniami. Dostępne są różne rodzaje lakierów, różniące się składem, czasem schnięcia oraz wykończeniem powierzchni drewna.

Lakier poliuretanowy (lakier rozpuszczalnikowy)

Lakiery te cechują się dobrą przyczepnością, tworzą na powierzchni elastyczną błonę oraz nie są podatne na działanie wilgoci i środków chemicznych. Na rynku dostępne są warianty matowe jak i o wysokim połysku. W skład lakierów rozpuszczalnikowych wchodzi polialkohol oraz rozpuszczalnik.

Produkt  może być jednoskładnikowy, który wykorzystuje do utwardzania wilgoć zawartą w powietrzu, lub dwuskładnikowy. Lakier dwuskładnikowy wysycha dwuetapowo – najpierw wyparowuje z niego rozpuszczalnik, potem następuje wiązanie utwardzaczem. Dwuskładnikowe lakiery zapewniają większą trwałość, jednak  są również bardziej toksyczne. Pierwsza warstwa lakieru poliuretanowego wysycha w przeciągu 6–10 godzin, w temperaturze pokojowej. Całkowity poziom utwardzenia uzyskuje po 8–14 dniach.

Najlepsze dla środowiska – lakiery wodne

Lakiery tego typu są wytrzymałe, wydajne oraz dają niesamowity efekt. Aż w 5% zawierają preparaty ekologiczne, nie posiadają zapachu co sprawia, że w najmniejszym stopniu oddziałują na środowisko. Lakiery wodne  są odporne na wszystkie detergenty, jakich używa się do czyszczenia parkietów drewnianych. Cechuje je dobra przyczepność oraz elastyczna powłoka.

Zobacz również  Malowanie wnętrz w niskich temperaturach

Argumentem korzystnym jest fakt, że to preparat najmniej zmieniający naturalny kolor drewna i nadający powierzchni jasny odcień. Lakiery wodne, dzięki krótkiemu czasowi schnięcia, skracają czas pracy – możliwe jest nałożenie kilku warstw lakieru w ciągu jednego dnia. Preparat nie wnika całkowicie w pory drewna, co jest jego dodatkowym atutem.

Wyróżnia się trzy rodzaje lakierów wodnych: akrylowe, poliuretanowe i poliuretanowo-akrylowe. Do najtańszych należą  lakiery akrylowe, ale ich powłoka jest mniej odporna na ścieranie. Do lepszych jakościowo należą droższe lakiery poliuretanowo-akrylowe, które z dodatkiem utwardzaczy są bardziej odporne na ścieranie, jednak bardziej toksyczne. Stosowane są najczęściej w pokojach dziecięcych i sypialniach.

Lakiery chemoutwardzalne

To lakiery dwuskładnikowe, o dużej trwałości, odporności na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne wynikające z codziennego użytku. Preparat zawiera żywicę, mocznik oraz rozpuszczalnik. Jednak lakiery tego typu wytwarzają szkodliwe opary oraz są toksyczne. Z tego powodu ich stosowanie powinno być ograniczane. Pozwalają na uzyskanie efektu od matu do błyszczącego. Czas schnięcia 1 warstwy to od 1 do 3 godzin, w temperaturze +15˚C, zaś całkowity czas utwardzania to od 8 do 14 dni.

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lakierów, co sprawia trudność w wyborze odpowiedniego dla naszych potrzeb. Najlepiej sugerować się ceną, trwałością oraz toksycznością. Lakier dobiera się także biorąc pod uwagę gatunek drewna, stopień obciążenia nawierzchni oraz zakres stosowania. Przed zakupem warto zapoznać się z dokładną charakterystyką lakieru, dostępną w punkcie sprzedaży, na ulotkach informacyjnych lub stronach internetowych producenta.

Zobacz również  Jakie kleje i do czego stosować