Bezpieczna łazienka. O czym trzeba pamiętać?

Łazienka ma przede wszystkim funkcje użytkowe, ale może być nie tylko miejscem, gdzie stoi umywalka i wanna lub kabina prysznicowa. Warto stworzyć salon kąpielowy, który da wrażenie luksusu i oczaruje gości. Jak wybrać najlepsze meble do łazienki? I jak zadbać o bezpieczeństwo, by pobyt w łazience zawsze kończył się szczęśliwie?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli do łazienki?

Dobór mebli do łazienki powinien zależeć od naszego gustu. Zastanówmy się, w jakim stylu chcemy urządzić pokój kąpielowy. W łazience można wykorzystać meble różnego rodzaju, od szafek i półek, po bardziej wyszukane formy jak postarzane komody. Meble do łazienki nie powinny zajmować całego miejsca, jakie mamy do zagospodarowania. Musimy zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół umywalki wanny czy toalety. Dobrze wymierzmy również wszystkie wnęki, by wykorzystać pustą przestrzeń. Należy również zwrócić uwagę czy miejsca, w których zostaną zawieszone półki lub szafki, nie utrudniają dostępu np. do umywalki lub WC.

Od czego zacząć? Zanim kupimy meble do łazienki

Po dokładnym wymierzeniu łazienki musimy udać się na zakupy. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone będzie pomieszczenie, pierwszym etapem jest kupno armatury i odpowiednie jej rozlokowanie. Pozwala to oszacować ilość pozostałego miejsca w łazience, a także znaleźć meble pasujące zarówno do umywalki jak i wanny czy kabiny prysznicowej.

Zobacz również  Zawód malarz

Wybieramy meble do łazienki

Możemy kupić meble do łazienki wykonane z metalu, szkła czy odpornego na działanie wody drewna. Ich powierzchnie powinny być pokryte lakierem poliuretanowym (jeśli są drewniane lub wykonane z płyty MDF) lub folią, a okucia i zawiasy muszą być odporne na rdzę. Kompletując zestaw mebli do łazienki, zacznijmy od szafki dopasowanej do umywalki. Jest to mebel, który kupuje się wraz z armaturą, dzięki czemu szafka idealnie współgra z umywalką. Potrzebna jest także szafka wisząca, która pomieści kosmetyki, a nie zajmuje miejsca na podłodze. W większym pomieszczeniu można postawić stabilną szafkę wiszącą wyposażoną w pojemne szuflady. W łazience warto też powiesić kilka półek, na których możemy postawić najpotrzebniejsze kosmetyki czy przybory toaletowe.

Nie tylko meble do łazienki? Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o to, by wszystkie gniazdka elektryczne miały specjalne zatyczki, by maluch nie włożył w nie palca czy kredki. W miejscach, gdzie można przypadkowo rozlać wodę, wyposażmy gniazdka w specjalne zatyczki. Dobierzmy je kolorystycznie do mebli do łazienki.

Dziecko czy też starsza, już nieco niedołężna osoba, przy wychodzeniu z wanny lub brodzika może poślizgnąć się na płytkach zamoczonych wodą. By temu zapobiec, kupmy specjalną matę antypoślizgową. Do poślizgnięcia może też oczywiście dojść podczas brania kąpieli czy prysznica. Dlatego też na powierzchni wanny bądź brodzika należy umieścić powłoki antypoślizgowe.

Zobacz również  Jak stosować podkłady i grunty do farb?

Wybierając meble do łazienki, zwróćmy uwagę na to, by były nie tylko praktyczne i funkcjonalne, lecz także ładne. Mądrze zaprojektowana łazienka będzie prawdziwą ozdobą naszego mieszkania. Zadbajmy także o odpowiednia zabezpieczenia, by pobyt w łazience nie skończył się wypadkiem.