Czy duży dom wymaga dużej ilości mebli?

Dom różni się od mieszkania nie tylko powierzchnią, ale także dodatkowymi pomieszczeniami, jak spiżarnia lub garderoba, które ułatwiają przechowywanie przedmiotów. Nie musimy więc zapełniać go proporcjonalnie większą liczbą mebli niż M2 lub M3. Powinniśmy jednak dokładnie przemyśleć, które elementy wystroju wnętrz będą nam naprawdę niezbędne.

Funkcjonalne pomieszczenia, tanie meble

Jeżeli zamieniamy blok na dom, w pierwszej kolejności zastanówmy się, jakiego rodzaju pomieszczeniami będziemy dysponować w nowym lokum. W przypadku trzyosobowej rodziny nie ma sensu przeznaczać pięciu pokoi na bogato umeblowane sypialnie, które przez większość czasu będą stały puste. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie rozdzielenie ich na funkcjonalne pomieszczenia, którym od razu przypiszemy specjalne przeznaczenie, np. na garderobę z wieszakami do przechowywania odzieży, spiżarnię z półeczkami na słoiki oraz pomieszczenie gospodarcze, a więc miejsce na piec, pralkę, kosiarkę i podstawowe narzędzia ogrodowe. Taki podział sprawi, że łatwiej utrzymamy porządek oraz szybciej znajdziemy potrzebną rzecz. Ma też dodatkowy atut natury ekonomicznej – zamiast zapełniać spiżarnię meblami charakterystycznymi dla sypialni, a więc szafkami, komodami, sofami, fotelami i stoliczkami, wystarczy zamontować w niej tanie, lecz praktyczne półeczki, za to w garderobie świetnie sprawdzi się prosty system wieszaków.

Jak zagospodarować dużą przestrzeń?

Niezależnie od tego, ile miejsca przeznaczymy na pomieszczenia funkcjonalne, i tak pozostaną nam do zagospodarowania sypialnie, salon, korytarz, łazienka i kuchnia, a może także sala telewizyjna lub biblioteczka. W jaki sposób urządzić przestrzenie większe niż w bloku? Odpowiedź kryje się w naszych indywidualnych preferencjach oraz gustach. Jeżeli lubimy minimalizm, to nawet w przestronnym salonie ustawimy tylko kilka najważniejszych mebli tj. sofa, stół, krzesła i komoda. Skromna liczba mebli ma wiele zalet – przede wszystkim nie wymaga od nas ogromnych nakładów finansowych na sfinansowanie ich zakupu oraz czasu na regularne odkurzanie. Ponadto pozwala wyeksponować efektowny kształt nowoczesnych pomieszczeń i uniknąć wrażenia przesytu. Rezygnując z dużej liczby mebli, możesz także zaakcentować dekoracyjny wygląd ścian lub obecność malarskich dzieł sztuki, które tylko na dużej przestrzeni prezentują się w pełnej krasie.

Zobacz również  Na czym polega impregnacja?

Minimalizm zawsze jest w modzie, a pomieszczenia urządzone zgodnie z jego wytycznymi cechuje ponadczasowa elegancja. Pomyśl o tym, gdy zaczniesz ulegać pokusie zakupu kolejnych mebli, które tak naprawdę wcale nie są Ci potrzebne.