Czy tynki silikonowe są wydajne ?

Budując i wykańczając dom, zapewne skorzystamy z usług ekipy budowlanej. Mimo tego, sami będziemy musieli podjąć wiele decyzji związanych choćby z wyglądem domu. Staniemy także przed wyborem rodzaju elewacji. Co wybrać – tynki silikonowe, silikatowe czy akrylowe?

Jakie tynki nakłada się na elewacje?

Do tynkowania elewacji domu najczęściej stosuje się tynki cienkowarstwowe (tynki silikonowe, akrylowe, mineralne). W porównaniu z tradycyjnymi, tynki cienkowarstwowe mają bogatszą kolorystykę i większą różnorodność faktur, są też łatwiejsze w wykonaniu. Cienka i lekka warstwa tynków zewnętrznych zabezpiecza płyty styropianu lub wełny mineralnej przed wpływami atmosferycznymi, a jednocześnie nadaje budynkowi estetyczny wygląd. Tynki cienkowarstwowe można też stosować na betonie lub tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. Dobrej jakości tynki są jednak stosunkowo drogie. W związku z tym, podłoże powinno być równe i gładkie, by nie trzeba było wyrównywać go warstwą tynku.

Rodzaje tynków cienkowarstwowych (tynki silikonowe, mineralne i akrylowe)

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów tynków cienkowarstwowych. Jednym z pierwszych produkowanych nowoczesnych tynków zewnętrznych był tynk mineralny. W tego typu tynku, elementem wiążącym jest szary lub biały cement. Do tych składników mineralnych dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Tynk mineralny jest paroprzepuszczalny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie mikroorganizmów, czyli grzybów, glonów
i alg. Najczęściej wybierane są tynki akrylowe, gdyż są stosunkowo tanie i mają dobrą jakość.
W sklepach znajdziemy tynki w wielu kolorach, które przez dugi czas mają intensywne wybarwienie. Tynki akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest mała odporność na działania mikroorganizmów. Tynki silikatowe (krzemianowe) zaś przepuszczają parę wodną i są odporne na deszcz. Tynki silikonowe i silikonowo-żywiczne łączą zalety tynków mineralnych i żywicznych. Zwiększają trwałość muru. i są odporne na działanie wody, ale nie blokują przenikania pary wodnej
z budynku. Nie wiążą brudu, gdyż ulegają samooczyszczeniu podczas deszczu.

Zobacz również  Ogrodzenie domu - dlaczego warto?

Zalety tynku silikonowego

Wśród tynków zewnętrznych najdroższe są tynki silikonowe, które są bardzo elastyczne, mają wysoką hydrofobowość i mały opór dyfuzyjny. Tynki silikonowe uznawane są za najlepsze spośród cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych. Użyte przy ich produkcji spoiwo silikonowe zabezpiecza przed nasiąkliwością, nie ograniczając paroprzepuszczalności. Na warstwie tynku silikonowego tworzy się specjalna powłoka, z której przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to są one określane mianem samoczyszczących. Tynki silikonowe są elastyczne, a przez to odporniejsze na rysy i pęknięcia. Są mniej podatne na różnice temperatur i wilgotności podczas wykonywania w stosunku do tynków mineralnych. Łatwo się je nakłada, a jeśli zrobią to profesjonaliści, tynk się nie zmarnuje. Jego wydajność oblicza się w zależności od uziarnienia. Przy uziarnieniu 2,5 mm wynosi ona 3,7 kg na metr kw.

Dom będzie wyglądał pięknie, jeśli wybierzemy dobrej jakości tynk elewacyjny. Tynki silikonowe są nieco droższe, ale bardzo wydajne, a mają wysoką jakość, więc warto brać je pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad materiałem elewacyjnym.