Eleganckie komplety sztućców – jak wybrać?

Eleganckie sztućce

Eleganckie obrusy, piękne talerze, starannie przygotowane posiłki to wbrew pozorom nie wszystko, by stół wyglądał wyjątkowo. By prezentował się efektownie, starannie trzeba dobrać do niego również odpowiednie sztućce. W sklepach można znaleźć komplety składające się z kilku lub nawet kilkudziesięciu elementów w bardzo różnych cenach. Który z nich warto wybrać?

 

Wykonanie – czyli zastosowane materiały

Na dobry początek warto pamiętać, że na cenę sztućców wpływ ma nie tylko design, ale także materiał, z jakiego je wykonano. Jak właściwie wszędzie, również w przypadku zestawów sztućców obowiązuje zasada, że im lepszy materiał, tym trwalsze i bardziej wytrzymałe sztućce. Jaki jednak materiał jest dobry? W pierwszej kolejności dobrze jest zrezygnować ze starych zestawów z aluminium. Najlepiej jest je zastąpić sztućcami ze stali nierdzewnej. Specjaliści polecają przede wszystkim zestawy chromowo-niklowe próby 18/10 lub 18/0. Można również zdecydować się na sztućce z domieszką srebra lub nawet złota, ale z uwagi na ich wysoką cenę, zestawy takie najlepiej jest zostawiać na wyjątkowe okazje.

 

Sztućce dla wymagających

We wnętrzarstwie królują ostatnio prostota i minimalizm, ale wcale nie musi tak być również i na naszych stołach. Przeciwnie – można postawić na efektowny detal lub nawet zdecydowanie bardziej indywidualny rys. Wybierając komplet sztućców do domu, warto najpierw zastanowić się nad kolorystyką. W klasycznych wnętrzach w towarzystwie ozdobnej, porcelanowej zastawy pięknie będą się prezentować równie ozdobne, grawerowane sztućce o zaokrąglonych kształtach.

Zobacz również  Czy w kuchni wiesza się plakaty? Sprawdź!

 

Z kolei we wnętrzach nowoczesnych można już śmiało pozwolić sobie na eksperymenty. Wybrać można klasyczne sztućce w jednym kolorze, ale o bardziej futurystycznych kształtach. Śmiało można też skusić się na zabawę kolorami i np. dobrać do kuchni czy jadalni sztućce z pięknymi, kolorowymi trzonkami. Elegancko będą przedstawiać się trzonki białe lub czarne. Można też postawić na mocniejszy, bardziej energetyczny akcent kolorystyczny.

 

Czy warto inwestować w cały zestaw?

Wzornictwo i zastosowane materiały mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o cenę zestawu. W zależności od producenta, zestaw sztućców można kupić za kilkadziesiąt lub nawet kilka tysięcy złotych. Na cenę kompletu wpływ ma też jego wielkość. Dobierając komplet sztućców do domu, dobrze jest zawczasu zastanowić się, ile osób będzie z niego korzystać. Dobrym pomysłem może okazać się zainwestowanie w dwa zestawy – do codziennego użytku oraz większy i bardziej ozdobny z myślą o gościach.

 

Kolejne komplety można też kupować stopniowo, ponieważ producenci oferują nie tylko całe zestawy sztućców do wszystkich rodzajów posiłków, ale i mniejsze komplety np. do obiadów, deserów czy owoców morza. Gdy jednak rozważa się możliwość powiększania z czasem swojego zestawu, dobrze jest postawić od razu na klasykę. Wówczas do posiadanych już elementów o wiele łatwiej będzie można dobrać kolejne sztućce, z których pomocą na stole stworzy się eleganckie nakrycie.

Zobacz również  Rodzaje ekspresów do kawy