Farba akrylowa tylko do ścian?

Przemalowanie wnętrza domu może odmienić jego klimat. Gdy remont dopełnimy zmianą barwy niektórych mebli, wymianą tkanin dekoracyjnych czy oświetlenia, mieszkanie nabierze całkiem nowego charakteru. Kilka puszek farb akrylowych, o różnym przeznaczeniu, pozwoli dokonać radykalnych zmian.

Remont z rozmysłem

Są osoby, które planując remont od razu mają wyobrażeni, jak będzie wyglądało to odnowione pomieszczenie. Inni podejmują decyzję o kolorze ścian, a dopiero później starają się dopasować barwy wyposażenia. Trzecia metoda to w pierwszej kolejności zakup dekoracyjnych tkanin: zasłonek, poduszek czy obrusów. Te tekstylia stają się osią projektowania całego wnętrza. Z kawałkiem najbardziej kolorowej tkaniny jako wzornikiem można pójść do sklepu z farbami. Tam bardzo szybko, korzystając z dostępnych palet barw, wybierzemy farby do pokrycia ścian. Jeśli wybór padnie na farby akrylowe, to z łatwością dobierzemy kolor akrylu także do metalu, plastiku czy drewna. Wówczas stół na metalowych nogach, drewniana komoda czy ramki do obrazków będzie można pomalować w identycznym kolorze jak ściany. Wzorniki farb akrylowych są tak skonstruowane, że równie łatwo odnajdziemy preparaty w tym samym kolorze, ale o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze albo harmonijnie i gustownie zestawimy z sobą różne kolory.

Farby akrylowe

Dlaczego akurat akrylowe?

Farby do malowania ścian we wnętrzach muszą być wodorozcieńczalne, by były bezpieczne dla mieszkańców. Powinny tworzyć gładką, odporną na uszkodzenia powłokę, która na długo zachowa swój kolor. Te warunki spełniają farby akrylowe, a do tego ściany nimi pokryte można zwyczajnie wyszorować. Wybierając emalię do pomalowania mebli drewnianych trzeba brać pod uwagę, by preparat nie wydzielał przykrego zapachu podczas pracy, jak i w czasie schnięcia. Istotne jest, by farba dawała jednolitą, zwartą powierzchnię, którą niełatwo uszkodzić. Farby akrylowe mają świetną przyczepność do podłoża i schną w ciągu godziny, a pełną twardość osiągają najdalej w sześć godzin. Można nimi pomalować także meble łazienkowe, bo emalie te są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Zarówno elementy drewniane co metalowe otrzymają trwałe, odporne na światło kolory. Można wybrać emalie, które dadzą wykończenie satynowe, matowe lub półmatowe. Jeśli zdecydujemy się kupić farby akrylowe o różnym przeznaczeniu, ale tego samego producenta, wówczas oznaczenie koloru farby do ścian i emalii do drewna i metalu, będą takie same.

Zobacz również  Którego producenta chemii do biura wybrać?

Odnawianie mieszkania to zapewne sporo pracy i dezorganizacja życia domowników. Jednak trudno sobie odmówić, choć raz na jakiś czas, odświeżenia i odmiany otoczenia. No i remonty są ponoć oczyszczeniem dla duszy.