Jak dopasować zlewozmywak do szafki?

W każdej kuchni potrzebny jest oczywiście zlewozmywak. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Należy dobrać go do mebli, wystroju wnętrza. Trzeba kierować się walorami użytkowymi i estetycznymi. Zlewozmywak ma ułatwiać życie, być dopasowany do potrzeb i preferencji użytkowników. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromny wybór, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Kluczowe jest to, aby dopasować zlewozmywak do szafki, przede wszystkim pod kątem wymiarów. Prawidłowy montaż to podstawa.

Czym kierować się przy wyborze zlewozmywaka?

Zlewozmywaki to ogromne ułatwienie w kuchni. Mogą być one w wersji nakładanej, wpuszczonej, podwieszanej. Sposób montażu jest niezwykle istotny. Duże znaczenie ma to, aby zlewozmywak został dopasowany do szafki, na której zostanie zainstalowany. W pierwszej kolejności powinno się wobec tego sprawdzić swoje możliwości. Czasem nie można wybrać konkretnego rodzaju zlewozmywaka z powodu braku kompatybilności z meblem. Możliwe jest oczywiście zmienienie szafki, ale generuje to dodatkowe koszty. Najczęściej wybór pada na zlewozmywak nakładany. Na korzyść tego rozwiązania przemawia łatwy i szybki montaż.

Pamiętać należy jedynie o tym, aby nie było problemu ze zmieszczeniem komór pomiędzy ściankami mebla. Zlewozmywak musi być nieco mniejszy od szerokości szafki, aby z łatwością go do niej dopasować. W pierwszej kolejności należy wobec tego wszystko dobrze wymierzyć. Producenci zlewozmywaków umieszczają informacje o rozmiarze na etykiecie. Poszczególne modele mają odmienną długość, szerokość i głębokość. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić miejsce, to wystarczy dobrać zlewozmywak o kompaktowych wymiarach do szafki 40 cm. Może być dodatkowo wzbogacony o ociekacz na naczynia. Jeśli szafka ma 50 cm, to dobrym wyborem jest jednokomorowy zlew. Do mebla o wielkości 80 cm można już pozwolić sobie nawet na dwukomorowy zlewozmywak.

W poszukiwaniu odpowiedniego zlewozmywaka

Niektórzy potrzebują zlewozmywaka do szafki narożnej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo pozwala w pełni zagospodarować wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Można liczyć na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. W przypadku szafki narożnej najlepiej sprawdza się zlewozmywak o kompaktowych wymiarach, jednokomorowy, z ociekaczem. Przy zakupie warto mieć także na uwadze materiał, z którego został wykonany zlewozmywak. Najczęściej wybór pada na model ze stali nierdzewnej, który jest estetyczny, odporny na korozję i działanie środków chemicznych.

Jeśli jednak ktoś szuka czegoś bardziej eleganckiego, niezwykle trwałego, to można mu polecić zlewozmywak granitowy. Jest to rozwiązanie ponadczasowe, uniwersalne. Rewelacyjnie nadaje się do kuchni tradycyjnej i nowoczesnej. W przypadku zlewozmywaków granitowych można mówić o ogromnej wytrzymałości. Trzeba jednak liczyć się z dużą wagą, co może być problematyczne. Trzeba upewnić się, że kamienny zlewozmywak zostanie utrzymany przez szafkę. Ona również musi być solidna, aby nie ugiąć się pod naporem granitowej konstrukcji.

Zobacz również  Czy w kuchni wiesza się plakaty? Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *