Jak wybrać narożnik do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Klasyczny narożnik to siedzisko w kształcie litery L, które spotyka się w pokojach dziennych wielu mieszkań. Czy nadal jest popularny? W ostatnich latach wiele osób decyduje się na zakup niewielkich mieszkań, do których poszukuje się kompaktowych rozwiązań. Współczesne narożniki wpisują się ten trend, bywają nieduże i bardzo zgrabne. Który z nich wybrać?

Konstrukcja klasycznego narożnika

Standardowy narożnik składa się dwóch szezlongów, których miękkość możemy dobrać do swoich potrzeb. Te bardzo miękkie są niezwykle wygodne, ale można się w nich zapadać, co sprawi, że trudno będzie z nich wstać. Sprawdźmy również, czy siedzisko jest na odpowiedniej wysokości. Jeśli będzie zbyt nisko, wysoka osoba, która na nim usiądzie, będzie miała kolana pod brodą, a to na pewno nie jest komfortowa pozycja. Rodzaj oraz kształt narożnika dobierzmy w zależności od tego, jak chcemy go ustawić. Narożną kanapę stawiamy w rogu pokoju. Sprawdzi się więc niewielki model, w którym jeden bok zakończony jest oparciem, drugi zaś wyspą. Dobrym rozwiązaniem w przestronnym salonie będzie duży model narożnika, który może stanowić strefę graniczną pomiędzy kącikiem wypoczynkowym a jadalnią.

Rodzaje narożników

W sklepach znajdziemy narożniki, które składają się z dwóch szezlongów, których ustawienie możemy dowolnie zmieniać. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli lubimy przestawiać meble i obecny układ mebli mógłby nam nie pasować. W zależności, od tego jaki narożnik potrzebujemy (prawy czy lewy), sami możemy zmienić jego układ. Na ryku możemy występują także narożniki składające się z kilku elementów (segmentów). Producent oferuje poszczególne części (elementy) narożnika, które możemy dowolnie połączyć i stworzyć taki mebel, jaki potrzebujemy. Nowoczesną formę mają zestawy kanap i ogromnych puf, które, odpowiednio zestawione, tworzą narożnik. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzą się w dużym salonie.

Zobacz również  Czym jest tynk mineralny?

umeblowany salon

Który narożnik wybrać?

Bogata oferta sprawia, że możemy wybrać narożnik, który spełnia nasze potrzeby. Do małych mieszkań wybierzmy wersję kompaktową, a w dużych salonach postawmy większe meble. Obicie narożnika również można wybrać spośród wielu dostępnych wersji. W sklepach znajdziemy narożniki tapicerowane, a także obite skórą naturalną lub ekologiczną. Skóra jest elegancka i reprezentacyjna, ale łatwo ją zabrudzić. Materiał nie wygląda tak okazale, ale pokrowiec można zdjąć i wyprać, nawet w pralce. Wybierzmy narożnik, który będzie pasował do wystroju pomieszczenia, w którym się znajdzie. Ten mebel możemy kupić także w wersji rozkładanej. Narożnik posłuży jako dodatkowe miejsce do spania dla niespodziewanych gości.

Narożnik to bardzo praktyczny mebel, który sprawdzi się podczas towarzyskich spotkań, jak i popołudniowej drzemki. Duża powierzchnia do siedzenia zachęca do relaksu i idealnie wpisuje się w klimat długich biesiad.