Komin z klinkieru – krok po kroku

Często nie zwracamy uwagi na to, jak wygląda komin. Chcemy, by dobrze spełniał swoje funkcje. Tymczasem, w specjalistycznych sklepach znajdziemy cegłę klinkierową na komin, która jest ładna, a obudowany nią komin nie będzie przeciekał i posłuży nam długie lata. Cegły klinkierowe to odpowiedni materiał do budowy murowanych kominów ceramicznych, gdyż są niepalne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniej cegły klinkierowej na komin?

Kiedyś, gdy komin odprowadzał wyłącznie dym z kominków i pieców, wystarczało solidne wymurowanie go z cegły. Obecnie często używa się paliwa gazowego lub olejowego, a ich spaliny zawierają szkodliwe substancje. W związku z tym, najpowszechniejsze jest stosowanie specjalnych systemów kominowych odpornych na działanie szkodliwych substancji. Kominów ponad dachem warto omurować cegłą klinkierową na komin. Materiał ten nie chłonie wody (ma nasiąkliwość poniżej 6%), jest mrozoodporny i trwały. Ponadto, nie brudzi się tak szybko jak tynk, jest dostępny w wielu naturalnych barwach, więc można go dopasować do pokrycia dachowego i elewacji.

Jak buduje się komin?

Murowanie komina to praca dla doświadczonego murarza, gdyż liczy się dokładność wykonania. Można go zrobić z ceramicznych pustaków wentylacyjnych lub kominowych. Aby można było przez ceglany komin odprowadzać spaliny z kotła gazowego lub olejowego, musi mieć w przewodzie spalinowym rurę ze stali kwasoodpornej, a wprowadza się ją w ceramiczne pustaki kominowe
o średnicy 180 lub 200 mm. Do murowania komina używa się wyłącznie cegieł pełnych ceramicznych. Cegły w ściankach między kanałami powinny być wmurowane jednym końcem w prostopadłe, zewnętrzne ściany komina. Wszelkie szczeliny powinny być wypełnione zaprawą. Wewnętrzna powierzchnia komina musi być jak najbardziej gładka, więc muruje się ją wzdłuż drewnianego szablonu, a wszystkie odpady trzeba dokładnie zbierać. Cegła klinkierowa na komin jest nieco droższa od zwykłej, więc z reguły kominy muruje się do wysokości poddasza z cegły pełnej, a jedynie część ponad dachem wykonuje się z cegły klinkierowej. Wymiary cegły klinkierowej odpowiadają wymiarom tradycyjnej cegły pełnej.

Zobacz również  Którego producenta chemii do biura wybrać?

Jak murować powierzchnię cegłą klinkierową na komin?

Komin powinien być murowany na spoiny szczelnie wypełniające przestrzeń między cegłami ceramicznymi, a więc na spoiny pełne, ukształtowane płasko, co zapobiegnie gromadzeniu się wody w szczelinach. Część komina nad dachem warto obudować pełną cegłą klinkierową na komin.

Cegły trzeba oprzeć na przygotowanej do tego celu zbrojonej płycie wspornikowej umieszczonej na pustaku systemowym pod połacią, stalowej skręcanej ramie lub na podmurowaniu od poziomu fundamentu. Takie sposoby oparcia obudowy z cegieł ze względu na duży ciężar klinkieru stosuje się w kominach nie wyższych niż 3 m. Wykańczając komin klinkierem, musimy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej, najlepiej polecanej przez producenta cegieł, zaprawy do klinkieru. Taka zaprawa zawiera tras i zapobiega białym wykwitom na powierzchni cegieł, które powstają, gdy woda i wilgoć wypłukują sól z niewłaściwej zaprawy lub klinkieru.

Odpowiednio wykonany komin, ozdobiony cegłą klinkierową na komin dopełni pięknego wyglądu domu. O jego wykonanie poprośmy profesjonalistę, który zrobi to fachowo.