Na czym polega impregnacja?

impregnacja drewnaKiedy do wykończenia wnętrza używamy takich materiałów jak drewno (np. boazeria czy panele podłogowe) pragniemy, aby służyło ono nam przez długie lata. Coraz chętniej też wybieramy drewniane meble, jak i wykorzystujemy drewno na zewnątrz (pergole, meble ogrodowe, elewacje domów). Chcąc zapewnić długowieczność drewna, należy je zaimpregnować. Czym właściwie jest impregnacja, jakie są jej metody i produkty do impregnacji?

Czym jest impregnacja?

Impregnacja to proces, w którym nasyca się drewno odpowiednio dobranymi roztworami. Mogą to być roztwory żywic, wosku oraz substancji chemicznych. Dzięki zastosowaniu preparatów impregnujących drewno jest zabezpieczone przede wszystkim przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak warunki atmosferyczne, wilgoć, pleść, szkodniki żerujące na drewnie, a nawet ogień.

Jakie są metody impregnacji drewna?

Impregnacja drewna może być wykonana na kilka sposobów. Ogólnie dzieli się je na dwa rodzaje impregnacji – bezciśnieniową i dyfuzyjną.

Jeżeli chodzi o metody bezciśnieniowe, to impregnacja może być wykonana poprzez:

malowanie (smarowanie)– taka impregnacja polega na smarowaniu całej powierzchni drewna przy pomocy impregnatu. Tego typu prace najlepiej wykonywać przy pomocy specjalnej szczotki o dłuższej rękojeści lub pędzla;

polewanie – jest to metoda, w której wykorzystuje się maszynę natryskową. Czas pracy zależy tu w głównej mierze od rodzaju impregnatu, który się wybrało;

Zobacz również  Czy duży dom wymaga dużej ilości mebli?

kąpiel – w tym przypadku impregnacja polega na zanurzeniu całego elementu drewnianego w specjalnej wannie, która jest odporna na działanie chemikaliów. Taka kąpiel trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod impregnacji drewna.

Szczególnym rodzajem impregnacji przez kąpiel są tak zwane impregnacje głębokie, które pozwalają doskonale zabezpieczyć drewno przed szkodnikami. Przykładem takiej impregnacji jest między innymi kąpiel zimna długotrwała (trwa nawet do kilku dni), kąpiel zimna krótkotrwała (drewno moczy się na ok 30 sekund, co 2 do 3 godzin). W obu przypadkach impregnat musi mieć temperaturę pokojową. Warto wspomnieć również o metodzie kąpieli gorąco-zimnej, która uważana jest za jedna z najskuteczniejszych. W tym przypadku drewno moczy się w cieczy o temperaturze ok 60 – 90 stopni. Nagrzewa się je w ten sposób przez dwie do czterech godzin.

Jeżeli chodzi o metody dyfuzyjne, poleca się je wyłącznie do drewna, którego wilgotność przekracza 30%. Impregnacja dyfuzyjne polecana jest w szczególności do drewna narażonego na kontakt ze szkodnikami, gdyż używane w tym procesie sole rozpuszczalne w wodzie są szkodliwe dla owadów. Do metod impregnacji dyfuzyjnych zalicza się:

suchą impregnację – drewno posypuje się preparatem solowym, który wymieszany jest z piaskiem lub trocinami;

Zobacz również  Jak wybrać narożnik do salonu? Na co zwrócić uwagę?

pastowanie – do impregnacji używa się środka w postaci gęstej pasty – do jego rozprowadzenia używa się pędzli lub specjalistycznych szczotek. Szczególną odmianą pastowania jest bandażowanie. Można ją stosować na zewnątrz. Polega na owijaniu bandażami drewna, które jest narażone na wilgoć.

– metodę nabojów – taka impregnacja polecana jest w miejscach, gdzie drewno będzie narażone na zawilgocenie;

metodę pianową – szczególnie polecana w przypadku prac renowacyjnych;

metodę zastrzyków – polecana przy mniejszych przedmiotach o wartości zabytkowej, przy pracach renowacyjnych.