Ogrodzenie domu – dlaczego warto?

W Polsce nie ma obowiązku ogrodzenia domu. Jednak warto zainwestować w ten element, uzyskując nie tylko prywatność, ale często bezpieczeństwo.

Prowizoryczne ogrodzenie na czas budowy

Ogrodzenie działki jest konieczne tylko na czas budowy. Wtedy jednak większość inwestorów decyduje się na prowizoryczne ogrodzenie. To mądra decyzja, ponieważ podczas budowy ogrodzenie może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Takim prowizorycznym ogrodzeniem często bywa najrańsza siatka z marketu budowlanego oparta na drewnianych belkach z tartaku, która jednak nie jest solidna ani nie prezentuje się zbyt dobrze, w skutek czego po zakończeniu prac często jest zdejmowana.

płot

Dlaczego warto mieć ogrodzoną działkę?

Ogrodzenie pokazuje bardzo wyraźnie granice działki, w obrębie której właściciel może robić chce. Jednakże ogrodzenie pozwala na uniemożliwienie dostania się niechcianej zwierzyny na posesję czy wręcz odwrotnie, uniemożliwia ucieczkę naszych zwierząt, np. psa.

Ogrodzenie to także na odpowiedź na wścibskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Odpowiednie ogrodzenie zwiększa prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Gdy nikt z zewnątrz nie może zobaczyć, co się dzieje za płotem, można więc poczuć się jak w innym świecie

Rodzaje ogrodzeń wokół domu

Ogrodzenia domu można podzielić na pięć rodzajów:

  1. Betonowe
  2. Metalowe
  3. Murowane
  4. Kamienne
  5. Drewniane
  • Ogrodzenie betonowe może składać z elementów prefabrykowanych oraz pustaków łupanych. Opcja z paneli prefabrykowanych jest najtańsza, ale wymaga poświęcenia najwięcej czasu. Są to betonowe słupki o wysokości 1m do 2.5 metrów oraz wsunięte w nie betonowe panele.
Zobacz również  Jak odnowić stary metalowy płot

Ogrodzenie z pustaków łupanych to szybkie w montażu moduły wykonane z pustaków szalunkowych i belek nośnych.

  • Ogrodzenie metalowe dzieli się na siatkę oraz przęsła. Najbardziej popularne jest ogrodzenie z siatki, która montuje się na słupków stalowych, czasami betonowych.

Z rynku wychodzą ogrodzenia kute ze względu na cenę oraz wagę. Obecnie takie ogrodzenie można wykonać na prośbę klienta, wg. jego projektu.

  • Do ogrodzenia murowanego wykorzystuje się cegły klinkierowe lub cegieł pochodzących z rozbiórki. Cegła klinkierowa ro najlepszy materiał na ogrodzenie jako materiał odporny na warunki atmosferyczne
  • Dla ogrodzenia kamiennego wykorzystuje się kamień ciosany, łupany lub nawet kamienie polne. Taki typ ogrodzenia jest bardzo solidny i dobrze się prezentuje. Kamienie wiąże się zaprawą cementową, co stanowi jeden z najdroższych etapów budowy ogrodzenie, z powodu czego cement zastępuje się tańszym materiałem.

Jako ogrodzenie z kamienia wykorzystuje się również gabiony, czyli wypełnioną kamieniami klatkę wykonana ze stalowych drutów.

  • Jednym z ładniejszych typów ogrodzenia są te wykonane z drewna. Mogą występować w postaci poziomych lub pionowych desek lub listew. W sklepach można kupić gotowe elementy tego typu ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać o ich okresowej konserwacji, W tym celu płot maluje się bejca do drewna lub impregnatem.
  • Żywopłoty dają pełną osłonę i zapewniają bardzo dobrą prywatność na posesji. Doskonale uzupełniają roślinność w ogrodzie lecz średnio chronią przed fauną (dlatego stosuje się również siatkę).
Zobacz również  Piękne podwórko latem - jak tego dokonać?

Żywopłot powinny tworzyć iglaste gatunki drzew, zapewniające gęstość przez cały rok, np. cis pośredni lub ligustr pospolity. O żywopłot trzeba również dbać, odpowiednio go przycinając i nawożąc.