Specjaliści od malowania często prowadzą dyskusje o gruntowaniu ścian. Każdy z fachowców ma swoją teorię na to, jak gruntować ściany i czy w ogóle jest to potrzebne. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że podkłady i grunty do farb pozwalają uzyskać ładne i trwałe powłoki. Jak stosować te materiały?
Dlaczego malarze rezygnują z podkładów i gruntów do farb? Czy to dobra taktyka?
Częstą praktyką stosowaną wśród mało doświadczonych malarzy jest rezygnacja z podkładów i gruntów podczas malowania wnętrza domu. Uzasadnieniem jest najczęściej oszczędność pieniędzy oraz czasu. Nie jest to właściwe zachowanie, gdyż oszczędności są pozorne, a czasami wydatki są wyższe. Dzięki właściwemu przygotowaniu ścian przed malowaniem unikniemy bowiem problemów podczas nanoszenia farby oraz w trakcie użytkowania pomieszczenia. Przed malowaniem ściany należy dobrze ocenić jej stan i dokonać ewentualnych napraw. Przed nałożeniem właściwej farby nawierzchniowej, ścianę należy również zagruntować.
Czym są podkłady i grunty?
W specjalistycznych sklepach kupimy podkłady i grunty. Zadaniem gruntów jest wzmocnienie podłoża oraz zmniejszenie jego chłonności. Farby podkładowe (inaczej zwane gruntującymi) wykorzystujemy głównie w celu wzmocnienia powierzchni, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru ściany. Produkty tego typu są szczególnie pomocne podczas malowania ścian pokrytych intensywnymi kolorami. Farba odcina stary kolor, który nie będzie przebijał. Dzięki temu nie trzeba nakładać kilku warstw nowej emulsji do zakrycia starych barw.
Czy nakładanie podkładów i gruntów jest potrzebne?
Użycie podkładów i gruntów wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Mniejsza chłonność oraz jednolity kolor ścian oznaczają mniejsze zużycie i lepszy wygląd farby nawierzchniowej. Ponadto, jeśli farba mocno zwiąże się z podłożem, na pewno nie będzie się łuszczyć. Który produkt wybrać? Zależy to głównie od tego, czy malujemy stare czy nowe ściany. Powierzchnie świeże, niemalowane wcześniej zazwyczaj nie sprawiają większych kłopotów technicznych. Problemem jest ich wysoka chłonność. W związku z tym, zwiększa się zużycie farby nawierzchniowej. Chłonność można sprawdzić, przecierając powierzchnię mokrą gąbką. Woda wsiąkająca w powierzchnię oznacza wysoką chłonność podłoża. W takich przypadkach ścianę trzeba zagruntować, by wyrównać chłonność powierzchni przed malowaniem. Problem podwyższonej chłonności dotyczy szczególnie łączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz różnorodnych wyprawek wykonanych z innych materiałów niż reszta ściany. Gruntowanie ściany poprawia przyczepność podłoża, dzięki czemu aplikacja farby jest łatwiejsza. Podczas malowania starych powierzchni, mając do wyboru podkłady i grunty, kupmy te pierwsze.
Nakładanie podkładów i gruntów na ściany to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia, zanim zabierzmy się za malowanie. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producentów, a malowanie na pewno zakończy się sukcesem.