Wielkie malowanie w domu – jaka farba?

 

Planując remont mieszkania, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zakupu mebli czy wystroju wnętrz. Staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian, która pozwoli uzyskać ładny i naturalny efekt. W sklepach jest tak bogaty wybór, że wybór może to być trudnym zadaniem. Musimy go jednak dokonać, gdyż farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Jakie rodzaje farb do ścian znajdziemy w sklepach? Naturalny wybór malarza

Naturalnym wyborem każdej osoby planującej remont są farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Obecnie są to najczęściej używane farby do ścian, więc szukając produktu w sklepie, najpewniej zakupimy emulsję z różnymi dodatkami. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-

-kartonowe i drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Naturalnym jest, że w domu często zdarzają się małe wypadki, np. rozlany sos czy mały rysunek dziecka. Z dobrej jakości farb będzie można je zmyć. Za pomocą tego typu farb do ścian można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane. Oczywiście, należy pamiętać, by dobrze je wywietrzyć. Ta właściwość jest bardzo ważna w warunkach domowych, gdzie remont zazwyczaj wiążą się z problemami mieszkaniowymi.

Zobacz również  Drewno, płytki czy panele – co wybrać?

Wybieramy farby do ścian wewnętrznych

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest dodatek naturalny, czyli woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do ścian. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe z oferty http://www.profesjonalnefarby.pl, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Wybieramy kolory farb do ścian

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić
o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Jeżeli nam na naturalnym kolorze, jakie spotkamy w przyrodzie, poprośmy o próbniki farb, które możemy wypróbować na ścianach w domu. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Zanim zdecydujemy się na określony kolor, możemy zamówić próbkę. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizacją kolorystyczną.

Wybór odpowiednich farb do ścian nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem i uzyskamy ładny i naturalny kolor ściany.

Zobacz również  Meble biurowe na wymiar