Zawód malarz

Rzemieślnik, który pokrywa różne powierzchnie farbami, emulsjami i tapetami, nazywany jest malarzem. Potrafi on nałożyć na ściany także inne materiały, a w zakresie jego obowiązków jest także wykonywanie stolarki. Dobry malarz jest nie tylko dobrym fachowcem, ale również głodnym wiedzy i nowych umiejętności specjalistą.

Czym zajmuje się malarz?

Zadaniem malarza jest doprowadzenie zastanej powierzchni do stanu, jakiego życzy sobie klient. Musi więc dobrze ocenić stan podłoża, właściwie je oczyścić, a następnie pomalować. Efektem jego pracy jest pomalowana ściana, mebel, instalacja, ogrodzenie, czyli wszystko to, co można czymś pokryć. Wbrew pozorom, nie jest to praca banalna i prosta. Zakup specjalistycznego sprzętu malarskiego, czyli pędzli, wałków, wiader, gipsów, farb i całego ustrojstwa, ze zwykłego Kowalskiego nie uczyni malarza najwyższych lotów.

Co musi umieć dobry malarz?

Malarz amator z pewnością ma na koncie kilka porażek. Zapewne zdarzyły się pęknięcia, nierówności, a nałożona farba wyglądała nieco inaczej niż na zdjęciu w katalogu. Fachowiec zna się na produktach, których używa w pracy. Wie, jaką farbą pokryć różne powierzchnie i jak je przygotować do malowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przejrzy dokumentację techniczną i określi stan budynku. Ponadto, umie oszacować, ile farby będzie potrzebne. Poza malowaniem, malarz dokona także wszelkich potrzebnych napraw, czy usunie wszelkie uszkodzenia i zagruntuje powierzchnie. Dobry fachowiec musi dysponować dużą wiedzą, a wciąż chce się uczyć i zdobywać nowe umiejętności.

Zobacz również  Bezpieczna łazienka. O czym trzeba pamiętać?

Czy malarz jest dobrze opłacany?

Ciężka praca w kurzu i brudzie to chleb powszechny malarza. Czy opłaca się pracować w ten sposób? Gratyfikacja finansowa to podstawowa nagroda za pracę, a możliwość zarobku jest jednym z kryteriów wyboru danego zawodu. Malarz, który będzie u kogoś zatrudniony, będzie dostawał tzw. stawkę godzinową, która zależna jest od regionu kraju, w którym pracuje fachowiec. Obecnie średnia stawka wynosi 12 zł (netto) dla malarza pokojowego oraz 10 zł dla pomocnika malarza. Zważywszy na przewidziane ustawą 40 godzin pracy w tygodniu, miesięcznie może zarobić około 2200 zł. Jednakże malarze zazwyczaj pracują dłużej niż 8 godzin dziennie, więc ich zarobki mogą być wyższe, nawet do 3000 zł netto miesięcznie.

Jaki powinien być dobry malarz?

Dobry fachowiec ma posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną, którą właściwie przełoży na praktyczne działanie. Idealny malarz nie spóźnia się do pracy, jest słowny i dotrzymuje terminów. Ponadto słucha swojego klienta i doradzi mu w wyborze odpowiednich farb.

Malarz jest rzemieślnikiem, od którego oczekuje się, by dobrze wykonał zleconą mu prace. Duża wiedza teoretyczna połączona z praktyką to gwarancja, że fachowiec dobrze wykona zleconą mu pracę.