Jak wybrac oświetlenie do pokoju dziecka?

W pokoju dziecięcym ważne są nie tylko meble, materiały wykończeniowe czy dekoracje, ale przede wszystkim oświetlenie. Jego dobór jest bardzo trudny, ponieważ dziecko w swoim pokoju nie tylko bawi się, ale także uczy i wypoczywa. Właśnie dlatego jedna lampa sufitowa nie zapewnia odpowiedniej ilości światła. Przyjmuje się, że w pokoju dziecięcym powinny być przynajmniej trzy lampy – sufitowa, biurkowa oraz niewielka lampka przy łóżku.

Jakie lampy sufitowe sprawdzą się w pokoju dziecięcym?

Wybór lamp sufitowych dla dzieci jest bardzo duży. W sprzedaży są żyrandole w kształcie piłki rakiety kosmicznej, karocy księżniczki i wiele innych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lampa nie jest tylko dekoracją, ale przede wszystkim ma zapewnić odpowiednie oświetlenie. W pokoju dziecka niekoniecznie sprawdzi się duży, zwisający żyrandol z jedną żarówką, ponieważ nie zapewni odpowiedniej ilości światła. Poza tym dziecko może przez przypadek taką lampę uszkodzić podczas zabawy. W pokoju dziecięcym na pewno nie sprawdzą się też lampy z dużymi abażurami i kloszami, ponieważ ograniczają one strumień światła.

Z tego właśnie względu w pokoju dziecka warto postawić na nowoczesne plafony lub systemy reflektorów na listwie. Dają one możliwość ustawienia kierunku oświetlenia i zwykle mają więcej niż dwa źródła światła. Można w nich stosować żarówki energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby żarówki dawały ciepłe, niezbyt jaskrawe światło.

Zobacz również  Jak wybrać przewijak dla niemowląt ?

Jaką lampę biurkową wybrać dla dziecka?

Lampa sufitowa to nie wszystko, ponieważ w pokoju dziecięcym bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie biurka, przy którym starsze dzieci niejednokrotnie spędzają wiele godzin. W tym wypadku mniejsze znaczenie ma wygląd lampy, ponieważ najważniejszy jest jej funkcjonalność. Najczęściej kupowane są klasyczne lampki biurkowe, które mają regulowane ramę i główkę oraz długi kabel. Dzięki temu kierunek padania światła można dowolnie ustawić, co znacznie ułatwia pracę.

W przypadku, gdy na biurku nie ma zbyt wiele miejsca, można zdecydować się na specjalną lampkę z klipsem. Można ją przypiąć do biurka lub do znajdującej się nad nim półki, a także wszędzie tam, gdzie akurat jest potrzebna. Warto przy tym pamiętać, że dla dzieci praworęcznych lampkę należy ustawić po lewej stronie, a dla leworęcznych po prawej stronie.

Oprócz rodzaju lampki biurkowej bardzo ważne jest także zastosowanie w niej odpowiedniego źródła światła. W przypadku miejsc przeznaczonych do pracy najlepiej sprawdza się chłodne światło, przypominające światło dzienne. Zapewnia ono dobrą ostrość widzenia i nie męczy zanadto oczu.

Jakie dodatkowe lampy potrzebne są w pokoju dziecięcym?

Przy łóżku dziecka także powinna znaleźć się lampka, a najlepiej dwie – jedna do czytania oraz nastrojowa lampka do zasypiania. Ciekawym pomysłem są specjalne lampy z regulacją jasności, dzięki czemu można samodzielnie zmieniać natężenie światła w zależności od potrzeb. Zamiast lampki do zasypiania można zdecydować się projektor, który wyświetla na suficie nastrojowe obrazki, a niekiedy odtwarza także uspokajające dźwięki natury, kołysanki czy muzykę klasyczną.

Zobacz również  Jak wybrać przewijak dla niemowląt ?