Wielu z nas marzy o drewnianym domu. Niektórzy decydują się na dom w szkielecie drewnianym, bo jest on tańszy w budowie niż tradycyjny, murowany. Wszyscy jednak mają z tyłu głowy myśl, że drewno to jeden z najłatwiej palnych materiałów.
Dom drewniany to nie las
Obawy związane z łatwopalnością drewna są zrozumiałe. Powszechnie wiadomo jak szybko rozprzestrzenia się ogień w lesie i jakie pogorzelisko zostawia. Stąd każdy, kto buduje dom, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, szczególnie przeciwpożarowe. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że ogień to trudny do opanowania żywioł i zdarza się, że potrafi zniszczyć dorobek całego życia. Jednak błędnym jest myślenie, że gdy zdarzy się nieszczęście i wybuchnie pożar domu, to ten drewniany nie ma szans, w przeciwieństwie do murowanego. Domy murowane także nie mogą obyć się bez drewna konstrukcyjnego (choćby więźba dachowa) i ewentualny pożar w takim domu jest równie niebezpieczny jak w drewnianym. W obu rodzajach domów od początku budowy trzeba stosować odpowiednie zabezpieczenia i ochronę.
Zbuduj sobie bezpieczny dom
Drewno przeznaczone na dom musi być dobrze przygotowane. Gdy wybierzesz firmę, która go dla ciebie zbuduje, dowiedz się wszystkiego o drewnie, poproś o dowody. Drewno powinno być komorowo wysuszone, w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 100 st. C). Zanim trafi na plac budowy, powinno być sezonowane i suszone pod dachem, ale na świeżym powietrzu, minimum pół roku. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Wbrew pozorom dobrze wysuszone i obrobione drewno jest mniej podatne na ogień. Jeśli nie ma dostępu do tak przygotowanego drewna, to po wysuszeniu na wolnym powietrzu, a przed wyjazdem na budowę, powinno być zaimpregnowane preparatami przeciwogniowymi. W zabezpieczeniu domu istotny jest także projekt, według którego dom powstaje, bo musi on uwzględniać takie rozłożenie ścian nośnych i stropów, by stawały się one przegrodami utrudniającymi rozprzestrzenianie się ognia między pomieszczeniami. Parametr ten nosi nazwę odporności ogniowej i mierzony jest w minutach, które umożliwią mieszkańcom opuszczenie budynku. Istotny jest także sposób obróbki drewna, z którego powstaje dom. Drewno powinno być strugane czterostronnie i mieć ścięte krawędzie (sfazowane). Jest to istotne, bo po tak przygotowanym drewnie płomienie dłużej ślizgają się, zanim nastąpi zapłon. Na każdym etapie konstruowania domu elementy drewniane powinny być pokryte impregnatami przeciwogniowymi. Impregnaty powinny posiadać atesty i certyfikaty. Bezpieczne domy drewniane we wnętrzu są wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi, które są odporne na ogień (gips jest niepalny).
Długowieczność i bezpieczeństwo każdego domu zależy od rozwagi jego właścicieli. Bez względu na surowiec, z jakiego dom powstał, trzeba dbać o dobry stan instalacji elektrycznych i prawidłową izolację kominów.