Drewno, płytki czy panele – co wybrać?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Zapewnia ona oparcie oraz ma duży wpływ na estetykę pomieszczenia. Warto więc dopasować ją do wnętrza pod względem koloru, stylu oraz materiału, z jakiego została wykonana. Istnieje kilka dostępnych opcji, takich jak podłogi z drewna, płytek czy też paneli.

Każde ze wspomnianych wyżej rozwiązań ma swoje wady i atuty. Tradycyjne drewno z pewnością wymaga regularnego stosowania produktów, takich jak lakiery zapewniające ochronę i estetyczny wygląd. Z drugiej strony jest trwalsze i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Warto przeanalizować plusy i minusy każdej opcji przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Podłoga wykonana ze specjalnych płytek

Płytki podłogowe są produktami wykorzystywanymi głównie w łazienkach, kuchniach czy też przedpokojach. Okazuje się, że coraz częściej pojawiają się również w salonach. Są to niezwykle trwałe materiały dostępne w licznych kolorach, stylach i wzorach, a ich bardzo ważną zaletą jest łatwe czyszczenie z wszelkich zabrudzeń. Płytki takie nie wymagają konserwacji z wykorzystaniem preparatów, takich jak lakiery, ponieważ same w sobie są trwałe i odporne na wiele negatywnych czynników. Można używać ich przy kominkach czy też w pomieszczeniach, w których często przesuwa się krzesła co mogłoby grozić zarysowaniem (np. jadalnie).

Zobacz również  W jakie funkcje lodówki warto zainwestować?

Stylowe i trwałe panele podłogowe

Panele podłogowe są niezwykle popularne w wielu domach. Zwykle są wykonane z materiałów drewnianych, jednak w ich przypadku lakiery również nie są do niczego potrzebne, ponieważ produkty te są już zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami. Dużą zaletą paneli podłogowych jest możliwość układania ich na praktycznie każdej powierzchni, a proces montażu jest bardzo łatwy nawet dla osób początkujących. Panele podłogowe można łatwo utrzymywać czystości, ale ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci, więc nie nadają się do stosowania w kuchni, pralni czy też łazience. Można korzystać z paneli w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. Nie można ich za to odnawiać, przyciągają kurz oraz posiadają słabą izolację akustyczną.

Drewniane deski oraz parkiety

Podłogi oraz parkiety wykonane z drewna posiadają estetyczny, naturalny wygląd oraz strukturę, która jest miła w dotyku. Układanie podłóg z desek warstwowych jest bardzo łatwe i nie wymagają one lakierowania. Parkiety z kolei zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną. Co jakiś czas można je cyklinować oraz stosować na nich lakiery. Dzięki takiej renowacji można dość niskim kosztem i nakładem pracy utrzymywać swoje podłogi w nienagannym stanie.

Co warto wybrać?

Jak widać, każda ze wspomnianych opcji posiada swoje wady i zalety. Wybór powinien być uzależniony od własnych preferencji, możliwości finansowych, ale przede wszystkim od pomieszczenia, w którym ma się znajdować dana podłoga. Powierzchnie drewniane są słabym pomysłem we wnętrzach, w których panuje wilgoć. Płytki nie wyglądają za dobrze w sypialniach, itp. Wybierając podłogę, należy też uwzględnić czynniki, takie jak trwałość i możliwość renowacji.

Zobacz również  Wrocław czy Poznań? Gdzie mieszka się lepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *