Piękne podwórko latem – jak tego dokonać?

Upalne noce to świetna okazja, by odpocząć we własnym ogrodzie. Czy to samemu, czy w gronie znajomych własne podwórko pozwoli na chwilę relaksu i odprężenia. Nawet, jeżeli codziennie dbasz o swój ogród, nikt go nie zobaczy, a ty nie wykorzystasz w pełni jego możliwości po zmroku, jeżeli nie zadbasz o odpowiednie oświetlenie. Aby temu zapobiec, trzeba zainwestować w odpowiednie oświetlenie ogrodu, które spełni nie tylko funkcje estetyczną, ale tez zapewni więcej bezpieczeństwa domownikom oświetlają najbliższe otoczenie budynku.

Oświetlenie ogrodu jest mocno wskazane w cieplejsze dni, już z pierwsza oznaką wiosny. Jednak i w mroźne zimowe wieczory lampy LED mogą służyć za ozdobę. Latem jednak światło umożliwi korzystanie z ogrodu o dowolnej porze.

W tym celu warto zamontować reflektory LED, które są również elementem dekoracyjnym ogrodu, podobniej jak kwiaty i inne ozdoby znajdujące się na jego terenie. Dzięki odpowiednio dobranemu światłu ogród może zyskać drugie oblicze a sam dom stać się marzeniem przechodniów.

Oświetlenie ogrodu to nie tylko kwestia wizualna czy bezpieczeństwa. Oświetlenie pełni też rolę praktyczną oświetlając dróżkę z np. chodnika do drzwi domu.

Decydując się na oświetlenie ogrodu warto rozważyć technologie LED, który stanowi najbardziej oszczędny sposób oświetlenia. Technologia LED daje bardzo duży wachlarz możliwości, co do doboru oświetlenia. Nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza taka, która chce mieć w ogrodzie różnorodność. W tym miejscu należy wspomnieć, ze LED, w przeciwieństwem do innych rodzajów światła ma możliwość zmiany barwy i nasycenia kolorów. Dzięki prostemu pilotowi możliwe będzie zmiana światła z białego, na żółty lub czerwony. Daje to doskonalą okazję na zaprojektowanie indywidualnego ogrodu, gdzie każdy fragment będzie mieć swój, niepowtarzalny urok.

Zobacz również  Ogrodzenie domu - dlaczego warto?

 

Ogród – od czego zacząć?

Pierwsza faza projektowania oświetlenie ogrodu polega na doborze miejsc, gdzie powinny zostać umieszczone lampy. Dobrym miejsce są wnętrza krzaków i miejsca bezpośrednio po drzewem.

Elementarnym miejscem, gdzie ni powinno zabraknąć oświetlania są wszystkie ścieżki, ławeczki, schody, tarasy itd. A więc wszystkie użytkowane miejsca. Szczególnie warte uwagi są reflektory zewnętrzne, które dobrze się sprawdzą w każdym miejscu w ogrodzie. Reflektory mają tę zaletę, że dysponują odpowiednią mocą, by doświetlić większe obiekty, np. drzewa lub ścianę budynku.Lampy stojące do z kolei szansa ona oświetlenie każde ze ścieżek. Można również wybrać lampy solarne, które nie wymagają rozkopania ścieżki by ukryć kable. Są też bardzo oszczędne, ponieważ wykorzystują energię słoneczną pobraną w ciągu dnia. Lampy tego typu są wodoodporne oraz cechują się bardzo długą żywotnością. Lepsi producenci oferują nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin ciągłej pracy!

Przed domem warto ustawić lampy z czujnikiem ruchu, które będą się uruchamiać tylko wtedy, gdy wykryją ruch. Da to oszczędność na energii i jednocześnie będzie pełnić funkcje alarmu.