Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu w domach Polaków królowały papierowe tapety, które w pocie czoła nakładało się na ściany, a których wzory również nie powalały na kolana. Obecnie do mamy do wyboru taką mnogość produktów, że żal byłoby nie wykorzystać ich możliwości, tworząc na ścianach swojego domu wspaniałe efekty dekoracyjne.
Co można położyć na ścianę?
Moda na tapety była wymuszona przez rynek. W sklepach nie było wyboru, więc we wszystkich domach była słynna tapeta w cegiełki, lub raufaza malowana na różne kolory. Fantazja była ograniczona przez brak dostępu do ciekawych materiałów, a domorośli architekci wnętrz musieli się zadowalać tym, co oferowały nieliczne sklepy wnętrzarskie.
Obecni dekorację ścian można wykonać tak, jak podpowie nam wyobraźnia. Można po prostu pomalować ją farbą o oryginalnym kolorze lub za pomocą specjalnej techniki malarskiej. W sklepach jest szeroki wybór farb we wszystkich kolorach tęczy, więc mamy duże pole do popisu. Zanim podejmiemy prace dekoracyjne, dobrze się zastanówmy i pamiętajmy, że efekty dekoracyjne mają być dodatkiem, a będą zdobić wnętrze tylko wtedy, gdy podkreślą jego walory. Najlepszym rozwiązaniem jest więc udekorowanie jednej ze ścian, wnęki czy filaru. W małych, słabo doświetlonych światłem słonecznym pomieszczeniach powinny dominować kolory jasne i delikatne wzory. Na większą dozę szaleństwa możemy sobie pozwolić w dużych pomieszczeniach czy mieszkaniach o tzw. układzie otwartym, gdzie za pomocą kolorów czy innych efektów dekoracyjnych możemy symbolicznie wydzielić poszczególne strefy użytkowe.
Farba, wałek i do dzieła!
Za pomocą zwykłych, łatwo dostępnych farb emulsyjnych możemy wyczarować prawdziwe cuda. Farbę trzeba nanieść na dobrze przygotowane podłoże, czyli oczyszczone i odtłuszczone oraz pokryte farbą podkładową. Możemy użyć do tego jednego z narzędzi: wałka, pędzla, pacy, szczotki lub rękawicy, za których pomocą stworzymy na ścianie wymarzony wzór. Gąbki i folie świetnie sprawdzą się przy tworzeniu przecierek lub imitacji tkanin, a płaskie pędzle i szpachelki pomogą uzyskać geometryczne motywy. Fantazyjne wzory powstaną także, gdy użyjemy wałki ze specjalnymi wkładami do tworzenia efektów dekoracyjnych, a pędzlami i pacami stworzymy geometryczne wzory.
A może struktura?
Alternatywą dla gładkich ścian jest struktura, która stanowi niezwykle oryginalną ścian. Tworzy się ją w następujący sposób: na gładką powierzchnię nakłada się masy szpachlowe, mieszanki wapienne, tynki dekoracyjne lub farby strukturalne, za pomocą których tworzy się różne wzory. Możemy na przykład stworzyć na ścianie wzór liści, swoisty szablon, którego „środek” pokrywamy masą szpachlową i już mamy świetną, trwałą ozdobę w technice 3D. Świetnym rozwiązaniem są także specjalne farby strukturalne, których gęsta konsystencja pozwala na stworzenie imitacji wielu materiałów wykończeniowych: betonu, metalu, kamieni czy materiałów, takich jak len aksamit. Za ich pomocą uzyskamy interesujące efekty dekoracyjne. Nieco bardziej spektakularny efekt dają tynki strukturalne, które mają wyraźną fakturę i przenikające się kolory. Tworzy on mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się kolorom.
Mnogość rozwiązań pozwala na stworzenie niepowtarzalnych, pięknych ścian. Wielość produktów i inspiracji dają nam szansę na znalezienie czegoś, co nas zachwyci, a następnie przeniesienia naszych pomysłów na ściany w mieszkaniu czy domu i stworzenia olśniewających efektów dekoracyjnych.